Slavnostní otevření podzemí v Horním Městě

V pátek 21. července 2023 bylo slavnostně otevřeno podzemí v Horním Městě. Podzemní prostory, ve kterých se kdysi těžilo stříbro a železná ruda, jsou nyní zpřístupněny veřejnosti.

Podzemí se nachází v centru obce, kdy podchází nebo míjí mnoho budov, kupř. místní kostel. Celková délka veřejnosti přístupných podzemních prostor je asi 450 metrů a návštěvníci zde mohou prohlédnout několik komor a chodeb. V podzemí se také nachází několik míst, která jsou zatím pro návštěvníky nepřístupné.

Podzemí bylo zpřístupněno po více než 11 letech. Během rekonstrukce byly podzemní prostory zabezpečeny a zvětšen prostor pro chůzi na min. 1,7 x 0,9 m. Byly také instalovány nové kompozitové žebříky.

Slavnostní otevření podzemí se uskutečnilo za účasti zástupců obce, místních spolků či zástupců okolních obcí, MSK, hasičů či policie. Návštěvníci si mohli prohlédnout podzemí v sobotu a dozvědět se více o jeho historii. Podzemí bude otevřeno veřejnosti cca 2x do měsíce v termínech uvedených v rezervačním systému.

Otevření podzemí je významnou událostí pro obec Horní Město. Podzemí se tak stává další turistickou atrakcí, která může přilákat do města další návštěvníky.